Co dělat když nemohu řádně splácet?

Půjčili jste si peníze od banky či nebankovní společnosti a nejste schopni splácet své úvěrové závazky? Taková situace potká mnohé žadatele o půjčku. Jestliže nemáte dostatečnou peněžní rezervu a nemůžete kamkoliv sáhnout, jde bezpochyby o nezáviděníhodnou situaci, kterou je však třeba neprodleně řešit. Níže uvedené rady se týkají různých typů úvěrů.

  • Spotřebitelský úvěr
  • Nebankovní půjčka
  • Hypotéky
Nikdy se ke svým dluhům nestavějte zády. Když nemáte peníze na splátky, nedělejte mrtvého brouka, protože takové jednání by se vám mohlo vymstít.

Kontaktujte poskytovatele úvěru

Správný postup řešení takové situace začíná kontaktováním poskytovatele úvěru. Čím dříve to provedete, tím lépe. Pokud víte dopředu, že nedokážete uhradit další měsíční závazek, volejte. Většina poskytovatelů je schopna vám nabídnout nejrůznější alternativní řešení s dostatečným předstihem.

Odložení splátek
Poskytovatel vám může předložit odložení splátek v řádu týdnů až měsíců. Takový krok je obvykle spojen s jistými finančními náklady.
Snížení měsíčních splátek
Alternativou, která může pomoci je krátkodobé snížení měsíčních splátek. Tuto službu nabízí někteří poskytovatelé.
Prodloužení splatnosti
Úvěr může být upraven tak, že dojde ke změně celkové doby splatnosti. Myslete ovšem na to, že s prodloužením této lhůty dojde nejenom ke snížení měsíčních splátek, ale také k navýšení částky, jíž přeplatíte.

I když mohou být tyto varianty spojeny s nejrůznějšími náklady, ve výsledku jsou takové poplatky nižší nežli sankční platby za to, když splátky přestanete z ničeho nic hradit.

Maximálně vstřícné jsou v takových situacích bankovní společnosti. Jako vždy se ale jedná o individuální záležitost.

Další rady pro řešení těchto problémů

Existují pochopitelně i jiná řešení nemožnosti splácet dosavadní dluhy. Využít k tomu můžete ostatních úvěrových produktů, s nimiž získáte lepší splátkové podmínky.

Konsolidace půjček
Spojíte více půjček a nahradíte je jednou novou
Refinancování půjčky
Vyměníte stávající nevýhodou půjčku za novou a výhodnější

Tyto produkty je obvykle možné aplikovat nejenom v rámci klasických půjček, ale také hypotéčních úvěrů. Naopak se vyhněte tomu, že si pro splacení půjčky budete brát nový úvěr. Nikdy nevytloukejte klín klínem, protože to je prvopočáteční fáze dluhové pasti.

Když nebudete řešit své nesplacené dluhy u poskytovatele půjček, můžete se vám to prodražit a zároveň si vytvoříte negativní záznam v registru dlužníků.

Co hrozí, když nebudete splácet půjčky?

Tento odstavec budiž výstrahou pro ty, kdo se vydají cestou „mrtvého brouka“ a nebudou hradit úvěrové závazky. V první řadě na vás čekají velká penále a úvěr se značně prodraží. S tím souvisí negativní hodnocení v registrech a finální fází je exekuce, insolvence a zabavování majetku.

Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.