Kreditní karty

Kreditní karty jsou ve své podstatě typem spotřebitelského úvěru. Jejich název je do značné míry vypovídající. Pod pojmem „kredit“ si můžete představit finanční limit neboli peněžní prostředky, které máte k dispozici. V rámci této tematiky je třeba si ujasnit rozdíly mezi dvěma podobnými výrazy.

Debetní karta
Platební karta, jíž obdržíte ke svému bankovnímu účtu. Při placení s touto kartou čerpáte pouze své vlastní peníze. Pokud na účtu žádné nemáte, nemůžete s kartou nic zaplatit.
Kreditní karta
Jde o platební úvěrový prostředek. Při využívání karty nečerpáte své úspory, ale peníze banky. To znamená, že se jedná o určitou formu úvěru, který je třeba následně splatit.

Kreditní karta je revolvingovým typem úvěru. Peníze můžete čerpat opakovaně bez nutnosti vyřizování dalších administrativních povinností. Z úvěrového rámce lze peníze čerpat po částech, to samé platí také u splácení.

Kreditní karta může být dobrý sluha, ale i zlý pán. Proto se musíte s tímto platebním prostředkem naučit správně zacházet.

Bezúročné období

Jednou z největších výhod kreditních karet je to, že můžete získat peníze na nákup čehokoliv, aniž byste vraceli více. To však platí pouze za předpokladu dodržení bezúročného období. Tento jasně vypovídající název prozrazuje jediné. Když vrátíte peníze včas, nemusíte platit žádný úrok navíc. Délka bezúročného období se liší podle typu kreditní karty a poskytovatele. Obvykle to bývá mezi 45 až 60 dny.

Výhody kreditních karet

Kreditní karty pochopitelně nabízí řadu dalších výhod. Je to již zmiňovaný fakt, že při jejich využití neplatíte vlastními penězi. Ty naopak můžete uložit třeba na spořící účet nebo je investujete do čehokoliv jiného.

  • Spousta poskytovatelů kreditních karet nabízí cestovní pojištění v rámci karty. To znamená, že při cestě do zahraničí nemusíte dodatečně řešit uzavírání pojištění a není třeba na takovou povinnost myslet.
  • Kreditní karta je při platbě v zahraničí zárukou výhodných směnných kurzů.
  • Bezplatné vstupy do letištních salonků vybraných letišť.
  • Využívat lze zvýhodněné nákupy u vybraných prodejců. Při použití karty můžete získat určitou částku z nákupu nazpět, popřípadě jsou vám dostupné nejrůznější slevy.
  • S kreditními kartami souvisí i asistenční služby a prodloužené záruky u vybraného sortimentu. Povětšinou se to týká elektroniky.
  • Při placení můžete upotřebit tzv. cashback. Vyberete si hotovost na pokladně.
Správné používání kreditních karet lze do jisté míry brát jako budování historie v úvěrových registrech. To vám může přijít vhod v okamžiku, až jednou budete žádat o spotřebitelský úvěr nebo hypotéku.

Nevýhody kreditních karet

Jedním z největších záporů kreditních karet je vysoký úrok. Ten musíte hradit v okamžiku, kdy nesplatíte využitou peněžní částku v rámci bezúročného období. Pak se mohou kreditky stát skutečně nebezpečným úvěrovým nástrojem. Tento úrok svou výší předčí mnohé půjčky. Další nevýhodou může být to, že některé kreditní karty jsou spojeny s poplatkem za vedení.

Žádost o kreditní kartu

V dnešní době lze o kreditní kartu žádat nejenom bankovní, ale také nebankovní společnosti. Ty stanovují strop úvěrového rámce do výše až 600 000 Kč, což ovlivňuje především bonita klienta. Poskytovatelé mnohdy určují limity na základně trojnásobku čisté mzdy žadatele. Když se rozhodnete požádat o kreditní kartu, musíte splňovat několik základních věcí.

  • Věkové rozmezí 18 až 65 let
  • České občanství
  • Trvalý pobyt na území České republiky
  • Potvrzení o výši pravidelného příjmu
  • Poskytovatelů kreditních karet je spousta. Jejich výběru proto věnujte dostatek času. Praktické porovnání jednotlivých karet přináší srovnávací portály.
  • Kreditní kartu využívejte primárně k bezhotovostním platbám, k nimž jsou určeny. Vyhněte se například výběrům hotovosti z bankomatu u některých kreditních karet. Tyto úkony mohou být spojeny s vysokými poplatky.
  • Vždy volte kreditní kartu odpovídající vašemu životnímu stylu – slevy, pojištění a jiné benefity. Výhodnost kreditky spočívá právě v maximálním využití benefitů.
  • Nastavte si rozumný úvěrový limit, který budete schopni bez problému splácet.
  • S kreditní kartou se snažte platit i ty nejmenší nákupy. Z každého z nich totiž můžete získat část peněz nazpět. Poté před koncem bezúročného období jednorázově uhraďte dlužnou částku. Přesně tak vypadá správné používání kreditní karty.
Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.