Leasing a splátkový prodej

Leasing je produktem blízkým spotřebitelskému úvěru. Slouží také pro financování movitých věcí jen s tím rozdílem, že v tomto směru jde víceméně o pronájem. Leasing je primárně využíván při nákupu vozidel. Dále to mohou být výrobní zařízení, IT vybavení, věci do domácnosti a další.

Hlavní rozdíl mezi leasingem a půjčkou je v tom, že v případě leasingu je konkrétní věc vaše až v okamžiku, kdy ji řádně splatíte. Do té doby je v majetku leasingové společnosti. U spotřebitelského úvěru jste majitelé hned od začátku splácení. I přesto má leasing v mnohých situacích navrch.

Výhody leasingu

 • Není spojen se složitou administrativou
 • Mnohdy může být dostupnější nežli klasický spotřebitelský úvěr
 • V některých případech nemusíte dokládat výši příjmu a řešit ručitele
Vyšší benevolence u leasingu je z toho důvodu, že se leasingová společnost nemusí tolik obát platební neschopnosti klienta. Když přestane splácet, věc ve svém majetku mu jednoduše zabaví.

Jaké jsou typy leasingů?

Pokud se rozhodnete konkrétní věc financovat prostřednictvím leasingu, nabízí se vícero možností. Rozlišovány jsou dva základní typy leasingů. Jejich charakteristiku si ukážeme na typickém příkladu s pořízením nového automobilu.

Tím prvním je operativní leasing. V případě tohoto leasingu se nepředpokládá, že konkrétní vůz jednou odkoupíte. Ve výsledku si konkrétní věc pouze pronajímáte. Leasingová společnost je vlastníkem, za kterým jde také pojištění, servis a přidružené úkony. Operativní leasing se nejčastěji uzavírá na jeden až tři roky.

Opakem toho je finanční leasing. Ten má spíše dlouhodobý charakter. Zájemce počítá s tím, že vůz od leasingové společnosti jednou odkoupí. Majitelem se stává až po uhrazení všech smlouvou dohodnutých splátek. Zároveň na sebe od samotného počátku přebíráte starost o vůz týkající se pojištění, servisu a podobně.

 • Nepotřebujete vysokou vstupní investici při nákupu konkrétní věci. Vyjma finančních leasingů, u kterých bývá požadována také akontace
 • V některých případech lze vyjednat nepravidelnou výši měsíční splátky
 • Na základě typu leasingu je možné uplatnit odpočet DPH
 • Podnikatelé mohou mít v měsíční splátce zahrnut i koncesionářský poplatek za rádio a silniční daň
 • U operativního leasingu můžete tímto způsobem střídat jedno nové auto za druhým
 • Flexibilita je často kombinována s pevně danou a neměnnou měsíční splátkou

Počítat musíte také s nevýhodami v podobě přeplacení oproti jednorázovému nákupu. Leasingové společnosti do měsíčních splátek samozřejmě zahrnují patřičné provize, potažmo úroky. Pokud byste chtěli předčasně ukončit leasingovou smlouvu, mohou vám hrozit sankční poplatky.

Alternativou je zpětný leasing. Váš vůz je vykoupen leasingovou společností a vy jej následně hradíte prostřednictvím pravidelných splátek. Díky tomu se dostanete k potřebné finanční hotovosti.

Co je to splátkový prodej?

Splátkový prodej je další odnoží leasingu, potažmo spotřebitelských úvěrů. Týká se také hmotných věcí. Ve své podstatě jde o vyřízení půjčky u konkrétního prodejce, který s vámi uzavře úvěrovou smlouvu. Například při nákupu nové televize na splátky podepíšete smlouvu, složíte akontaci a zbývající částku doplatíte prostřednictvím stanovených splátek.

Mezi výhody splátkového prodeje patří to, že konkrétní věc získáte poměrně rychle bez vyšší vstupní investice. Často musíte doložit svoji bonitu, ale v závislosti na výši úvěru nejde o žádné složité administrativní procesy. Nevýhodou je pak přeplacení základní ceny produktu.

U splátkového prodeje si hlídejte především velikost RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů. Ta rozhoduje o výhodnosti tohoto nákupu, respektive o tom, kolik ve výsledku přeplatíte.
 • V případě operativního leasingu si dejte pozor na to, že leasingová společnost může smluvně omezit roční nájezd kilometrů. Vše co najedete navíc musíte uhradit.
 • Operativní leasing je také velice často spojen s tím, kdo může vozidlo řídit. U některých leasingových společností dochází k individuálnímu schvalování dalších řidičů.
 • U operativního leasingu si pohlídejte, jaké služby jsou v ceně měsíční splátky, ať už jde o servis a ostatní věci. Časem by vás totiž mohly zaskočit nemilé výdaje.
 • Pozor na poškození vozidla v rámci operativního leasingu. Na konci vám mohou hrozit pokuty za poškození, čímž se celé financování prodraží.
 • Zpětný leasing je vlastně rychlou formou bezúčelové půjčky. Týká se to ale spíše novějších vozů.
 • Hlídejte si splátky za leasing. Dle smluvních podmínek stačí vynechat pár splátek a auto vám bude zabaveno.
 • Obezřetní buďte také při odkoupení vozidla od leasingové společnosti. Některé nabídky nemusí být příliš výhodné.
Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.