Jak si vytvořit finanční rezervu?

Finanční rezerva definuje peněžní prostředky, které si odkládáte stranou na horší časy. A ty mohou potkat kohokoliv z nás, proto by měla být finanční rezerva naprostou samozřejmostí, ať už jde o jednotlivce nebo početnější rodinu. Finanční rezerva přijde vhod v okamžiku, kdy je zapotřebí sáhnout hlouběji do kapsy. Jedná se o nečekané situace vyžadující větší finanční obnos, než jaký jste schopni uhradit z běžné výplaty.

  • Porouchaný automobil
  • Rozbitý plynový kotel
  • Oprava děravé střechy
  • Dlouhodobé onemocnění
  • Ztráta zaměstnání nebo výpadek příjmu člena rodiny
Finanční rezervu je vhodné začít tvořit ideálně od první výplaty, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat peníze na nečekané výdaje.

Výše finanční rezervy

Každý člověk má samozřejmě odlišné příjmy a výdaje z čehož jasně plyne, že rozdílná bude i výše finanční rezervy pro kohokoliv z nás. Při jejím stanovení můžete vycházet ze svých měsíčních výdajů. Nebo naopak vezmete v potaz velikost měsíčního příjmu.

  • Finanční rezerva musí dosahovat minimální výše tří měsíčních příjmů
  • Optimální finanční rezerva pokrývá výdaje na šest měsíců
  • Pokud vám to ekonomická situace dovolí, vytvořte si finanční rezervu na dvanáct měsíců

Finanční rezerva vytvořená v délce trvání do jednoho roku je označována za krátkodobou. Kromě ní si můžete vytvořit i střednědobou finanční rezervu, která je v délce trvání od jednoho roku do pěti let. Pokud si tvoříte větší peněžní úspory, respektive finanční rezervu na pět let a více, její označení bude „dlouhodobá“.

Střednědobá finanční rezerva slouží spíše k financování vybraných cílů. Dlouhodobá finanční rezerva představuje například úspory na důchod, do kterého díky ní můžete odejít dříve.

Dostupnost peněžních prostředků

Při tvorbě finanční rezervy neopomínejte na jednu důležitou věc. Aby krátkodobá rezerva měla svůj smysl, musí být snadno dostupná. Proto mějte tyto peněžní prostředky uložené například na běžném bankovním účtu nebo ještě lépe na spořicím účtu, kde se vám v malé míře úročí. V obou případech máte k financím okamžitý přístup a můžete je získat ještě tentýž den. U střednědobé a dlouhodobé finanční rezervy lze pro uložení peněz zvolit i jiné způsoby, které jsou spojeny s delší výpovědní lhůtou. Ať už jsou to termínované účty, podílové fondy a jiné investice.

Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.