Kdy je rozumné si půjčit peníze a kdy raději ne?

Půjčka je velkým lákadlem pro spoustu lidí. Nežli se však zbrkle rozhodnete požádat o ni, přemýšlejte. Položte si několik základních otázek. K čemu půjčku potřebujete? Jde skutečně o nezbytnou investici? Máte ji vůbec z čeho splácet? Nemůže vám peníze půjčit někdo jiný? K půjčce jako takové byste měli přistupovat s rozvahou už na samotném počátku. Ostatně, tento okamžik je povětšinou rozhodující. V tomto ohledu lze rozlišovat dva typy půjček.

Od koho je možné si půjčit peníze?

Půjčka od přátel
Když si půjčujete peníze od rodiny nebo přátel, lze hovořit spíše o zápůjčce. Ta je povětšinou bezúročná. Na druhou stranu jen málokdo chce se svými finančními problémy a potřebami obtěžovat rodinu. Jiný zase nemá tu možnost.
Půjčka od profesionálního poskytovatele
V tomto případě si můžete půjčit peníze od banky nebo nebankovní společnosti. Přátele sice obtěžovat nebudete, takový úvěr je ovšem spojen s patřičnými poplatky.
Určitě se vyhněte půjčkám od lichvářů, půjčkám na směnky a podobným nekalým praktikám, se kterými si často setkáte například v internetových inzercích.

Půjčka má být především pomocník

Jestliže se chcete vyvarovat jakékoliv dluhové pasti a nemáte v úmyslu si přidělávat problémy do budoucna, půjčujte si pouze tehdy, kdy je to opravdu nezbytné.

  • Nečekané výdaje v domácnosti – poškozený kotel, nákup nové televize, lednice apod.
  • Investice do bydlení – nová střecha, výměna okna atd.
  • Řešení nezbytností – oprava automobilu a jiné situace.
Půjčte si tolik, aby výše splátky nepřesáhla 10 % vašeho čistého měsíčního příjmu.

Půjčka musí být zkrátka pomocníkem. Mnohdy nemůže být jen investicí s patřičným zhodnocením, jako je třeba oprava či rekonstrukce bydlení. Měla by ulehčovat život a řešit pouze nezbytné problémy. Naopak s rozmyslel k ní přistupujte v okamžiku, kdy si chcete udělat třeba jenom radost nebo se vám jednoduše nechce čekat, až si na konkrétní věc našetříte.

Staré pravidlo zní, nepůjčujte si na nic, co má kratší životnost nežli délka splatnosti daného úvěru.

Při výběru půjčky nikam nespěchejte

Nevhodné jsou půjčky třeba na letní dovolenou, splacení dalších dluhů nebo vánoční dárky. Rozmary, které by vás mohly přivést do dluhové pasti. Na druhou stranu, úvěr na nové jízdní kolo nemusí znamenat nic špatného. V těchto ne zcela zbytných případech je však nutné přemýšlet trochu jinak, což ostatně platí i o půjčkách obecně.

  • Budete mít dostatek peněz na hrazení měsíčních splátek?
  • Nezatíží tento výdaj váš rodinný rozpočet?
  • Jste schopni platit splátky, i když dojde k poklesu vašeho příjmu?
  • Neočekáváte v nejbližší domě další výdaje – narození potomka apod.?
Když si budete půjčovat peníze od banky či nebankovní společnosti, vyplatí se mít vždy nějakou pomyslnou železnou rezervu pro případ, kdybyste z ničeho nic přišli o příjem. Ať už se vaše situace týká jakéhokoliv výše uvedeného scénáře, vždy se držte osvědčeného – přemýšlejte, než si půjčíte.
Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.