Jak poznat podvodnou půjčku?

Při hledání vhodného úvěru pro financování libovolných potřeb musíte dávat pozor na jednu důležitou věc. Aby se vaším záměrem nestala podvodná půjčka. I když je současný úvěrový trh kontrolován Českou národní bankou, přesto se mohou najít ti, kdo prostřednictvím nekalých praktik nabízí podvodné půjčky. Týká se to především nebankovního segmentu.

Banky jsou institucemi, ve kterých na podvodné půjčky rozhodně nenarazíte.

Mnohé prozradí prezentace půjčky

Podvodná půjčka je obvykle spojena s jistou neprofesionalitou. Jenom stěží narazíte na kvalitní půjčku někde v letáku povalujícím se na autobusové zastávce. Tam bezpečné půjčky rozhodně nehledejte. Pokud se na úvěrový produkt podíváte podrobněji, musí Vás odrazit i jiné pochybné indicie.

  • Poskytovatel nemá webové stránky
  • Využívá internetové inzerce a anonymní emailové adresy
  • Půjčku nabízí fyzická osoba
  • Nejsou dostupné patřičné kontaktní údaje
  • Často jsou požadovány poplatky předem za vyřízení

Stát se samozřejmě může, že najdete vhodně prezentovanou nebankovní půjčku, a přitom bude podvodná. Proto je třeba zaměřovat se ještě na další věci.

Nekalé praktiky související s půjčkami

Podvodné půjčky jsou často spojeny s vyžadováním nevhodných věcí. Typickým příkladem je nutnost vyřídit vše skrze placenou telefonní linku. Ta může být spojena s poplatky ve výši několika desítek korun za minutu, takže schválení úvěru vás vyjde na stovky korun. Podobných odstrašujících věcí je v případě podvodných půjček více než dost.

Rozhodčí doložku zkazuje zákon
Pozor si dejte na rozhodčí doložky a směnky. Ani jedno z toho nepodepisujte.
Zdlouhavé a nesrozumitelné smlouvy
Malé poznámky pod čarou, dlouhá smlouva, používání složitých výrazů a slovních obrazů. Další z nekalých praktik, u nichž je třeba zbystřit.
Vysoký úrok
Přehnaně velká úroková sazba, potažmo hodnota RPSN souvisí výhradně s podvodnými půjčkami.
Poplatky předem
Spousta nebankovních půjček je spjata s určitými poplatky. Pozor si však dejte na ty, které jsou vyžadovány ještě předem, včetně těch neobvykle vysokých.
Na pročtení úvěrové smlouvy musíte mít dostatek času a musíte jí rozumět. Nátlaku v podobě okamžitého podpisu smlouvy se vyhněte.

Využívejte jen prověřených poskytovatelů

Pokud se nechcete napálit a využít podvodnou půjčku, hledejte ji pouze mezi prověřenými poskytovateli. Vsaďte v tomto směru na reference a zkušenosti ostatních a volte úvěrové produkty jen v rámci licencovaných společností. Jestliže se náhodou stanete součástí nějakého podvodu, nahlaste vše příslušným orgánům. Když zjistíte, že bylo podvedeno více lidí, existuje možnost podání hromadné žaloby.

Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.