Co musí splňovat žadatel o půjčku?

Žadatel o půjčku je ten, kdo si chce půjčit peníze od bankovní či nebankovní společnosti. Toto označení přísluší různým subjektům podle toho, kdo žádá o finance.

Kdo může žádat o úvěr?

  • Fyzická osoba
  • Podnikatel, živnostník nebo OSVČ
  • Právnická osoba

Každý žadatel o půjčku musí v závislosti na konkrétním úvěru splnit několik podmínek, které jsou nezbytné pro kladné schválení. Pokud některá z podmínek splněna není, obvykle dochází k zamítnutí požadavku na úvěr. Popřípadě je žádost přezkoumána individuálně.

Podmínky pro získání půjčky

Podmínky pro schválení žádosti se mnohdy liší nejenom podle typu žadatele. Záleží také na tom, o jaký typ úvěru je žádáno. Administrativně složitějším a náročnějším procesem bude jistě vyřízení hypotéčního úvěru nežli klasické půjčky.

  • Minimální věk 18 let
  • Ověření totožnosti, včetně mnohdy vyžadovaného pobytu na území České republiky a českého občanství – Obvykle jsou zapotřebí dva platné doklady totožnosti, jakými jsou občanský průkaz a řidičský průkaz nebo cestovní pas
  • Cizinci musí předložit povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území České republiky
  • Potvrzení o pravidelném příjmu v odpovídající výši
Fyzické osoby dokládají potvrzení ze zaměstnání, OSVČ předloží daňové přiznání.

Bonita hraje hlavní roli

V rámci schvalovacího procesu je brán zřetel na řadu věcí. Jednou z primárních podmínek je bonita klienta, což v překladu znamená schopnost splácet finanční závazky. Pokud klient není dostatečně bonitní, může být vyžadován spolužadatel o půjčku. To se týká obvykle půjček s vyšší cílovou částkou. Spolužadatel pak musí splnit ty samé podmínky, jako žadatel o úvěr.

Pokud budete o půjčku žádat jako manželé, máte samozřejmě větší šanci na schválení. Manžel či manželka jsou ideálním typem spolužadatele. Kvůli dluhům nemusíte oslovovat nikoho dalšího.

Vedle dostatečné bonity musí mít žadatel o půjčku také dobrou platební minulost. Ta se zjišťuje prostřednictvím bankovních a nebankovních registrů dlužníků. Někdy je vyžadován čistý výpis z registrů, jindy je k této informaci přihlíženo individuálně. Pokud jde o hypotéční úvěry, mohou být kromě výše uvedených informací požadovány ještě další.

  • Aktivní využívání bankovního účtu banky, u níž žádáte o hypotéku
  • Nemovitost v odpovídající hodnotě
Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.