Jak si vytvořit finanční plán?

Rádi byste si pořídili nové auto? Chcete s rodinou vyrazit na exotickou dovolenou? Abyste uskutečnili své sny a přání, potřebujete k tomu peníze. Jestliže jich aktuálně nemáte dostatek, je třeba si vytvořit finanční plán, který urychlí takovou cestu a stane se praktickým vodítkem.

Finanční plán lze do jisté míry označit jako určitou mapu. Ta vám bude udávat směr, jakým se vydat k dosažení svých cílů.

Hlavní fáze tvorby finančního plánu

Sestavení finančního plánu má několik bodů, které je třeba zpracovat jeden po druhém.

  • Aktuální finanční situace
  • Stanovení vybraných cílů
  • Nalezení způsobů financování

Aktuální finanční situace

V první fázi se musíte zaměřit na své příjmy a výdaje. Ve své podstatě si připravíte rodinný rozpočet. Rozepíšete si jednotlivé příjmy a všechny výdaje domácnosti, a to v rámci dlouhodobějšího plánu. Díky tomu odhalíte, kolik peněžních prostředků vám měsíčně zbývá. Zároveň můžete přijít na mezery v rozpočtu, které vám naopak pomohou ušetřit více peněz.

Při sepisování aktuální finanční situace vezměte v potaz své úspory, finanční rezervy a podobně.

Stanovení vybraných cílů

Nyní si sepište cíle, jichž chcete dosáhnout. S přihlédnutím k vaší celkové finanční situaci by se mělo jednat o reálné cíle. Ty mohou být krátkodobého i dlouhodobého charakteru. Stanovení cíle je jednou z hlavních složek finančního plánu. Společně s cílem se snažte stanovit i patřičné datum dosažení této finanční mety. Když budete mít jasně dané termíny, o to více se budete snažit.

Nalezení způsobu financování

V závislosti na tom, jaké jste si stanovili cíle a termíny jejich splnění je vhodné zaměřit se ještě na třetí krok při sestavování finančního plánu. A to je hledání způsobů, jak takových cílů dosáhnout co nejdříve. Na hledání lze pohlížet z různých úhlů pohledů.

  • Nastavíte si limity na účtu, abyste neutráceli více než musíte
  • Můžete si najít brigádu k práci, která vám umožní rychlejší šetření
  • Když neobjevíte možnosti větší úspory peněz, zaměřte se naopak na minimalizaci některých zbytečných výdajů
  • Využít můžete i určitého typu úvěru. Ten byste ovšem měli být schopni bez problému splácet
  • Založíte si trvalé příkazy, ať peníze z běžného účtu automaticky odchází třeba na spořicí účet, kde je budete úročit

Když budete dodržovat výše uvedené rady týkající se finančního plánu, určitě ke svým cílům dojdete dříve než bez něj. Vše navíc budete mít pod kontrolou.

Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.