Jak poznat spolehlivého poskytovatele úvěru?

Když se rozhodnete pro využití některého z nabízených úvěrů na trhu, měli byste zvolit správného poskytovatele služeb. Vyvarujete se tak nepříjemnostem v budoucnu. Pokud jde o bankovní instituce, v jejich případě sázíte víceméně na jistotu. Mnohem obezřetnější byste měli být při volbě nebankovního poskytovatele půjček.

Licence je naprostou nezbytností

Vaším pomyslným odrazovým můstkem se stane licence udělená Českou národní bankou. Nikdy si nepůjčujte od kohokoliv, kdo takovou licenci nemá, protože ta je důkazem toho, že konkrétní poskytovatel splnil všechny podmínky pro její udělení.

 • Jde o akciovou společnost, nebo s.r.o.
 • Firma je odborně způsobilá
 • Má základní kapitál ve výši 20 000 000 Kč
 • Pyšní se adekvátním plánem obchodní činnosti
 • Splňuje všechny požadavky pro výkon

Poskytovatel s příslušnou licencí je pod drobnohledem České národní banky. Jde tedy o prověřený subjekt poskytující úvěrové produkty.

Povinnost vlastnit příslušnou licenci přišla s novelou zákona v roce 2017, čímž se značně pročistil trh s nebankovními poskytovateli půjček.

Transparentnost na prvním místě

Přednost dejte vždy takové společnosti, která se pyšní transparentními smluvními podmínkami. Zjednodušeně řečeno, žádné malé písmo pod čarou ve smlouvě, zatajování informací a podobně. Vše podstatné by mělo být uvedeno na webových stránkách nebankovní společnosti. U jednotlivých produktů musí být dostupné zákonné náležitosti a k tomu všemu přispějí i jednoduché smluvní podmínky.

 • Zveřejněné kontaktní údaje
 • V lepším případě možnost návštěvy kamenné pobočky
 • Předložení smluv s dostatečným předstihem před podpisem
 • Individuální přístup a ochota vše vysvětlit zákazníkovi
Prověření poskytovatelé úvěrů by si například neměli účtovat přemrštěné poplatky za infolinky, kde zodpovídají dotazy žadatelů o půjčky.

Důslednost ve všech směrech

Při hledání spolehlivé nebankovní společnosti pročítejte recenze na internetu a získejte zpětnou vazbu od těch, kdo už s takovou firmou mají osobní zkušenosti. Ty mohou být k nezaplacení. Zároveň se snažte přihlížet k těm nejmenším detailům.

 • Férový poskytovatel nepůjčuje peníze každému a vyžaduje po klientech odpovídající bonitu. Na úvěr může dosáhnout pouze ten, kdo jej dokáže řádně splácet. Tak je to správně.
 • Roční procentuální sazba nákladů RPSN musí být vůči jiným poskytovatelům úměrná. To znamená, že přeplatek úvěru nebude příliš markantní.
 • Spolehlivost poskytovatele se mnohdy pozná podle toho, že jeho řešení je jednoduché, srozumitelné a rychlé. To znamená, bez složitého papírování.

V rámci úvěrové nabídky spolehlivého poskytovatele musíte mít dokonalý přehled o výši půjčky, délce splatnosti, variabilitě splátek a případných sankcích. To ostatně souvisí se zmiňovanou transparentností. Pamatujte si, že jen dobrý dojem nestačí. Vždy je třeba si spolehlivého poskytovatele půjčky do jisté míry prověřit.

Mgr. Jaroslav Bednář

Mgr. Jaroslav Bednář

Jaroslav vystudoval vysokou školu ekonomického zaměření. Několik let působil jako finanční poradce a samostatný zprostředkovatel spotřebitelského úvěru. Svoje zkušenosti předává na webu PůjčkyPodLupou.cz a rovněž formou online vzdělávacích kurzů. Jaroslav žije v Brně.