Jak si vytvořit finanční rezervu?
Finanční rezerva definuje peněžní prostředky, které si odkládáte stranou na horší časy. A ty mohou potkat kohokoliv z nás, proto by měla být finanční rezerva naprostou samozřejmostí, ať už jde o jednotlivce nebo početnější rodinu. Finanční rezerva přijde vhod v okamžiku, kdy je zapotřebí sáhnout hlouběji do kapsy. Jedná se o nečekané situace vyžadující větší finanční obnos, než jaký jste schopni uhradit z běžné výplaty.
- Porouchaný automobil
- Rozbitý plynový kotel
- Oprava děravé střechy
- Dlouhodobé onemocnění
- Ztráta zaměstnání nebo výpadek příjmu člena rodiny
Výše finanční rezervy
Každý člověk má samozřejmě odlišné příjmy a výdaje z čehož jasně plyne, že rozdílná bude i výše finanční rezervy pro kohokoliv z nás. Při jejím stanovení můžete vycházet ze svých měsíčních výdajů. Nebo naopak vezmete v potaz velikost měsíčního příjmu.
- Finanční rezerva musí dosahovat minimální výše tří měsíčních příjmů
- Optimální finanční rezerva pokrývá výdaje na šest měsíců
- Pokud vám to ekonomická situace dovolí, vytvořte si finanční rezervu na dvanáct měsíců
Finanční rezerva vytvořená v délce trvání do jednoho roku je označována za krátkodobou. Kromě ní si můžete vytvořit i střednědobou finanční rezervu, která je v délce trvání od jednoho roku do pěti let. Pokud si tvoříte větší peněžní úspory, respektive finanční rezervu na pět let a více, její označení bude „dlouhodobá“.
Dostupnost peněžních prostředků
Při tvorbě finanční rezervy neopomínejte na jednu důležitou věc. Aby krátkodobá rezerva měla svůj smysl, musí být snadno dostupná. Proto mějte tyto peněžní prostředky uložené například na běžném bankovním účtu nebo ještě lépe na spořicím účtu, kde se vám v malé míře úročí. V obou případech máte k financím okamžitý přístup a můžete je získat ještě tentýž den. U střednědobé a dlouhodobé finanční rezervy lze pro uložení peněz zvolit i jiné způsoby, které jsou spojeny s delší výpovědní lhůtou. Ať už jsou to termínované účty, podílové fondy a jiné investice.